Basket Casinospel Cykel Fotboll Golf Handboll Ishockey Motorsport Poker Politik Schack Slots Spelbolag Tennis Trav Övriga sporter Övriga odds
Gamla odds Kommande odds

Världscupen i längdåkning Odds Herrar

Världscupen i längdåkning herrar

Vem vinner världscupen i längdåkning 2017/2018 för herrar?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
Martin Johnsrud Sundby2,202,00
Sergey Ustiugov4,003,75
Johannes H. Klæbo8,005,50
Finn Hågen Krogh11,009,00
Alex Harvey18,0018,00
Petter Northug21,0012,50
Emil Iversen21,0021,00
Iivo Niskanen21,0021,00
Calle Halfvarsson31,0026,00
Dario Cologna36,0026,00
Didrik Tønseth36,0036,00
Marcus Hellner41,0034,00
Any Other Cross-Country Skier41,0041,00
Matti Heikkinen41,0041,00
Niklas Dyrhaug76,0051,00
Alexander Bessmertnykh81,0081,00
Pål Golberg101,00101,00
Sjur Røthe151,0081,00
Maxim Vylegzhanin151,00101,00
Alexander Legkov151,00126,00
Maurice Manificat151,00126,00
Federico Pellegrino201,00201,00
Simen Hegstad Krüger201,00201,00
Sindre Bjørnestad Skar201,00201,00
Andrey Larkov251,00126,00
Andrew Musgrave251,00201,00
Hans Christer Holund251,00251,00
Francesco De Fabiani301,00251,00
Alexey Chervotkin301,00301,00
Jean-Marc Gaillard301,00301,00

Världscupen i längdåkning 2017/2018 för herrar

En säsong med ett OS bådar alltid för stor spänning då de tidigare loppen i världscupen blir högintressanta som indikationer på vilka som ska göra upp om OS-medaljerna. På herrsidan har alltjämt Norge en dominant position med Johnsrud Sundby, Johannes Høsflot Klæbo och Petter Northug. Sverige har inte haft några riktigt stora framgångar på herrsidan men Calle Halfvarsson och Marcus Hellner har båda potentialen att knipa pallplatser i världscupen eller OS medaljer om formen är den rätta.

Säsongen börjar i slutet av november och pågår fram till slutet av mars. Världscupen avbryts för de olympiska spelen i Sydkorea vars längdåkningstävlingar pågår mellan 10-25 februari 2018. Ett komplett schema för världscupen 2017/2018 har ännu inte släppts och detta är det första som man bör vänta på för att få en klarare bild över hur säsongen kommer te sig.

Betting

Spel på längdskidor är populärt bland svenskar och norrmän. För den som tar sitt spelande på allvar finns det mycket att ta i beräkningarna. Väderlek, form och olika banors svårighet är alla parametrar som man bör ha koll på. Utöver detta är betting på längdskidor i stort inte lika populärt som många andra sporter. Detta har både för och nackdelar. Det kan vara svårt att hitta odds så en spelare som spelar på längdskidor måste vara beredd att leta på flera spelsidor för att hitta och jämföra odds. Fördelen är att för den påläste som har bra koll på skidåkares form, skadeläge och övriga parametrar kan det gå att hitta riktigt bra odds som inte har hunnits spelas på av många andra. När profitabla odds i populärare sporter inom betting som fotboll dyker upp måste man ofta vara väldigt snabb att placera sitt bett innan oddsen hinner korrigeras.