Basket Casinospel E-sport Fotboll Handboll Ishockey Motorsport OS 2018 Poker Politik Schack Spelbolag Tennis Trav Övriga sporter Övriga odds Gamla odds
Slots

MLB 2018 Odds

Vilka vinner MLB 2018?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
New York Yankees7,006,50
Houston Astros7,506,50
Los Angeles Dodgers7,507,00
Cleveland Indians9,008,00
Chicago Cubs10,008,00
Washington Nationals11,0010,00
Boston Red Sox15,0012,00
St Louis Cardinals19,0017,00
Arizona Diamondbacks26,0017,00
Los Angeles Angels26,0017,00
Toronto Blue Jays29,0026,00
Colorado Rockies34,0023,00
Milwaukee Brewers34,0026,00
New York Mets34,0034,00
Minnesota Twins41,0029,00
San Francisco Giants41,0029,00
Seattle Mariners41,0034,00
Texas Rangers41,0034,00
Tampa Bay Rays67,0051,00
Baltimore Orioles81,0051,00
Kansas City Royals81,0067,00
Atlanta Braves101,0067,00
Pittsburgh Pirates101,0081,00
Chicago White Sox126,00101,00
Philadelphia Phillies126,00101,00
Miami Marlins151,0081,00
Oakland Athletics151,00126,00
Cincinnati Reds201,00151,00
San Diego Padres201,00151,00
Detroit Tigers251,00151,00

Major League Baseball

Redan 1903 grundades Major League Baseball (MLB). I dagsläget är det den främsta basebolligan i Amerikas Förenta Stater och Kanada. Som en sorts paraplyorganisation samlar den totalt sett trettio lag som varje säsong spelar hundrasextiotvå matcher. Fem av dessa lag får möjligheten att tävla om den prestigefyllda trofén i basebollmästerskapen World Series. I Major League Baseball möts professionella basebollspelare från samtliga amerikanska delstater. Trots att Kanada är delaktiga i så finns det endast ett kanadensiskt lag i ligan. Historiskt sett så har New York Yankees varit det lag som tagit flest vinster. Det har även gjort att laget och New York kommit att bli väldigt associerade med baseboll. Under dessa aktiva tid så har tagit tjugosju titlar.

Baseboll

Trots att sporten är välkänd så är den främst en nordamerikansk företeelse.  Går man bakåt i tiden så finner man dess rötter i europeisk bollsport. Medan det finns likheter mellan baseboll och den brittiska sporten kricket så finns det inget som stödjer slutsatsen att baseboll utvecklades därifrån. Däremot delar de en gemensam historia. Begreppet baseboll har används så lång bak som 1700-talet men först fram mot 1800-talet utvecklades de regler som idag anses vara representativa och gemensamma. Två lag med nio spelare var är aktiva på planen. Eventuella reserver finns sittandes på en bänkn.  Lagen agerar offensivt i tur och det är endast det offensiva laget som har möjligheten att ta poäng. Poäng uppnås genom att en spelare tar sig runt hela planen som representeras av olika baser. Det defensiva laget kan hindra detta med olika procedurer. Samma gäller det offensiva laget som kan förhindra motståndarna från att reservera poäng. Reglerna är omfattande och är svåra att förklara genomgående i korta ordalag.

Baseboll i det moderna Amerika

Mycket har hänt sedan de stora ligorna instiftades. Från att ha varit en segregerad sport är den nu avsevärt mycket mer inkluderande.  Sporten har fått ett väldigt populärkulturellt genomslag. Mycket beror förmodligen på dess väldiga exponering genom amerikansk film. Inhemskt så är sporten även integrerad i skolorna och är ofta en del av idrottsverksamheten. Baseboll spelas även bland barn på amatörnivå i Little League. Populariteten är hög trots att den sjunkit sedan den mest populära perioden i mitten av 90-talet. De senaste tio åren har det på professionell nivå diskuteras den inverkan som prestationshöjande preparat har haft på sporten. Därför har det instiftats ett flertal regler som strävar efter att ytterligare begränsa användandet av dessa.