VM i nordisk skidsport 2017 Oscarsgalan 2017 Melodifestivalen 2017
Alpint Basket Casinospel Fotboll Golf Handboll Ishockey Längdåkning Motorsport Poker Politik Slots Spelbolag Tennis Trav Övriga sporter Övriga odds
Gamla odds Kommande odds

MLB 2017 Odds

Vilka vinner MLB 2017?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
Chicago Cubs5,504,00
Boston Red Sox7,004,00
Cleveland Indians10,006,50
Los Angeles Dodgers12,009,00
Washington Nationals12,0010,00
Houston Astros17,0012,00
San Francisco Giants19,0014,00
New York Mets19,0016,00
Toronto Blue Jays21,0012,00
New York Yankees23,0016,00
Texas Rangers23,0017,00
St Louis Cardinals26,0017,00
Seattle Mariners26,0021,00
Detroit Tigers36,0026,00
Kansas City Royals36,0029,00
Baltimore Orioles36,0030,00
Pittsburgh Pirates46,0039,00
Colorado Rockies67,0034,00
Miami Marlins67,0041,00
Tampa Bay Rays81,0066,00
Los Angeles Angels101,0056,00
Chicago White Sox101,0061,00
Arizona Diamondbacks101,0066,00
Atlanta Braves126,0081,00
Philadelphia Phillies126,0081,00
Oakland Athletics151,00101,00
San Diego Padres201,0081,00
Minnesota Twins201,00101,00
Milwaukee Brewers201,00126,00
Cincinnati Reds251,00101,00
Bet365BetclicBetfredBetwayBwinExpektMybookiePafTitanbetUnibet
4,504,755,004,504,504,754,005,504,505,50
6,257,007,006,505,757,004,006,506,006,50
7,0010,009,009,008,0010,006,5010,009,0010,00
11,0012,0011,0011,0011,0012,009,0011,0011,0011,00
12,0011,0011,0012,0011,0011,0010,0012,0011,0012,00
15,0015,0013,0015,0014,0015,0012,0017,0015,0017,00
17,0016,0017,0017,0017,0016,0014,0019,0017,0019,00
19,0018,0017,0017,0019,0018,0016,0019,0017,0019,00
15,0018,0021,0013,0017,0018,0012,0021,0015,0021,00
21,0020,0021,0019,0019,0020,0016,0023,0019,0023,00
21,0022,0021,0019,0021,0022,0017,0023,0019,0023,00
23,0022,0021,0023,0021,0022,0017,0026,0023,0026,00
26,0025,0026,0026,0026,0025,0021,0026,0023,0026,00
36,0028,0034,0034,0034,0028,0031,0029,0026,0029,00
36,0030,0034,0034,0034,0030,0031,0034,0029,0034,00
36,0030,0034,0034,0034,0030,0031,0034,0034,0034,00
46,0040,0041,0041,0041,0040,0039,0041,0041,0041,00
36,0050,0067,0051,0041,0050,0034,0067,0041,0067,00
51,0050,0067,0051,0051,0050,0041,0051,0051,0051,00
81,0070,0081,0081,0081,0070,0066,0067,0067,0067,00
67,0080,00101,0081,0067,0080,0056,0081,0081,0081,00
101,0080,0081,0081,00101,0080,0081,0081,0061,0081,00
81,0070,00101,0081,0081,0070,0066,00101,0067,00101,00
101,00100,00101,00101,00101,00100,0081,00126,00101,00126,00
101,00125,00101,00126,00101,00125,0081,00101,00101,00101,00
126,00125,00126,00151,00101,00125,00101,00101,00101,00101,00
201,00150,00151,00151,00201,00150,00151,00201,0081,00201,00
201,00125,00151,00151,00151,00125,00141,00126,00101,00126,00
201,00150,00151,00151,00201,00150,00151,00151,00126,00151,00
251,00150,00151,00151,00251,00150,00201,00201,00101,00201,00

Major League Baseball

Redan 1903 grundades Major League Baseball (MLB). I dagsläget är det den främsta basebolligan i Amerikas Förenta Stater och Kanada. Som en sorts paraplyorganisation samlar den totalt sett trettio lag som varje säsong spelar hundrasextiotvå matcher. Fem av dessa lag får möjligheten att tävla om den prestigefyllda trofén i basebollmästerskapen World Series. I Major League Baseball möts professionella basebollspelare från samtliga amerikanska delstater. Trots att Kanada är delaktiga i så finns det endast ett kanadensiskt lag i ligan. Historiskt sett så har New York Yankees varit det lag som tagit flest vinster. Det har även gjort att laget och New York kommit att bli väldigt associerade med baseboll. Under dessa aktiva tid så har tagit tjugosju titlar.

Baseboll

Trots att sporten är välkänd så är den främst en nordamerikansk företeelse.  Går man bakåt i tiden så finner man dess rötter i europeisk bollsport. Medan det finns likheter mellan baseboll och den brittiska sporten kricket så finns det inget som stödjer slutsatsen att baseboll utvecklades därifrån. Däremot delar de en gemensam historia. Begreppet baseboll har används så lång bak som 1700-talet men först fram mot 1800-talet utvecklades de regler som idag anses vara representativa och gemensamma. Två lag med nio spelare var är aktiva på planen. Eventuella reserver finns sittandes på en bänkn.  Lagen agerar offensivt i tur och det är endast det offensiva laget som har möjligheten att ta poäng. Poäng uppnås genom att en spelare tar sig runt hela planen som representeras av olika baser. Det defensiva laget kan hindra detta med olika procedurer. Samma gäller det offensiva laget som kan förhindra motståndarna från att reservera poäng. Reglerna är omfattande och är svåra att förklara genomgående i korta ordalag.

Baseboll i det moderna Amerika

Mycket har hänt sedan de stora ligorna instiftades. Från att ha varit en segregerad sport är den nu avsevärt mycket mer inkluderande.  Sporten har fått ett väldigt populärkulturellt genomslag. Mycket beror förmodligen på dess väldiga exponering genom amerikansk film. Inhemskt så är sporten även integrerad i skolorna och är ofta en del av idrottsverksamheten. Baseboll spelas även bland barn på amatörnivå i Little League. Populariteten är hög trots att den sjunkit sedan den mest populära perioden i mitten av 90-talet. De senaste tio åren har det på professionell nivå diskuteras den inverkan som prestationshöjande preparat har haft på sporten. Därför har det instiftats ett flertal regler som strävar efter att ytterligare begränsa användandet av dessa.

Major League Baseball 2017

Året 2017 utspelar sig den 117:e säsongen av Major League Baseball. Den utspelar sig mellan 2 april och 1 oktober. Matcherna sänds internationellt av Fox Sport, ESPN och TBS. I Sverige går de främst att ta del av med hjälp av strömmande videotjänster. Nuvarande mästare är Chicago Cubs från Chicago, Illinois.  Totalt sett är det deras tredje titel som de har tagit i ligan. Inför årets säsong så har utförandet i viss utsträckning präglats av ekonomiska bekymmer. Inga av lagen har tagit in några nya internationella spelare. Vilket i viss utsträckning beror på begränsad ekonomi. Trots att tuggtobak varit ett vanligt inslag bland spelaren så har det nu kommit att förbjudas för nya spelare. Om detta har någon inverkan på något återstår att se. Trots att ligan är så pass stor har den inte riktigt lyckas locka intresse utanför landets gränser. Förmodligen beror det i stor utsträckning på ett sporten är så pass kulturellt integrerad att det därför är svårt för utomstående att riktigt engagera sig. Lagen har oftast en stark lokal förankring som sträcker sig hela vägen från skolan till samhället i stort. Med hjälp av internet finns i dagsläget däremot mycket omfattande möjligheter att följa ligan.