Basket Casinospel E-sport Fotboll Handboll Ishockey Motorsport Poker Politik Schack Slots Spelbolag Tennis Trav Övriga sporter Övriga odds
Gamla odds

NHL betting

Vilka vinner NHL 2017/2018?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
Pittsburgh Penguins10,008,00
Edmonton Oilers12,009,40
Washington Capitals13,009,80
Tampa Bay Lightning14,009,50
Chicago Blackhawks14,009,80
Toronto Maple Leafs15,0011,00
Anaheim Ducks17,0011,50
Dallas Stars17,0012,50
Nashville Predators18,0013,50
Minnesota Wild21,0016,00
New York Rangers23,0013,50
Montreal Canadiens23,0016,50
Columbus Blue Jackets24,0017,00
St. Louis Blues28,0011,50
Los Angeles Kings28,0018,00
San Jose Sharks28,0019,00
Boston Bruins31,0019,50
Calgary Flames31,0021,00
Ottawa Senators38,0021,00
Philadelphia Flyers51,0031,00
Florida Panthers51,0034,00
Winnipeg Jets51,0034,00
New York Islanders51,0040,00
Carolina Hurricanes61,0035,00
Detroit Red Wings81,0051,00
Vegas Golden Knights101,009,80
New Jersey Devils101,0041,00
Buffalo Sabres101,0050,00
Colorado Avalanche106,0051,00
Vancouver Canucks126,00101,00
Arizona Coyotes201,0096,00
Bet365BetdaqBetwayBwinIntertopsPafTitanbetUnibet
10,008,009,0010,009,008,009,008,00
12,009,4010,0012,0011,0012,0011,0012,00
13,009,8012,0012,0011,0012,0011,0012,00
9,509,8013,0010,0011,0014,0011,0014,00
12,009,8013,0012,0013,0014,0013,0014,00
11,0012,5015,0011,0012,0015,0013,0015,00
17,0011,5015,0016,0015,0016,0013,0016,00
16,0012,5017,0016,0015,0015,0015,0015,00
17,0013,5017,0016,0017,0018,0015,0018,00
19,0016,0019,0019,0019,0021,0019,0021,00
23,0013,5019,0021,0021,0021,0021,0021,00
23,0016,5019,0021,0017,0021,0017,0021,00
17,0019,5023,0019,0021,0024,0021,0024,00
17,0011,5021,0019,0019,0028,0019,0028,00
18,0018,0021,0019,0021,0028,0021,0028,00
26,0019,0023,0026,0023,0028,0021,0028,00
31,0019,5026,0029,0026,0031,0026,0031,00
21,0022,0026,0021,0023,0031,0023,0031,00
29,0021,0034,0029,0031,0038,0031,0038,00
36,0031,0041,0034,0036,0051,0034,0051,00
36,0046,0034,0034,0034,0051,0034,0051,00
36,0041,0034,0041,0046,0051,0046,00
46,0040,0041,0041,0041,0051,0041,0051,00
51,0035,0051,0051,0041,0061,0041,0061,00
61,0060,0067,0051,0061,0081,0067,0081,00
76,009,80101,0081,0081,0081,00101,0081,00
41,0078,0061,0041,0061,00101,0067,00101,00
81,0050,0081,00101,0067,0066,0067,0066,00
51,00106,0081,0051,0081,00101,0081,00101,00
126,00106,00101,00101,00101,00126,00101,00126,00
201,0096,00126,00201,00151,00176,00126,00176,00

National Hockey League (NHL) etablerades redan 1917 som ett svar på det drastiskt ökade intresset för ishockey i Nordamerika. Till en början var det uteslutande Kanadensiska lag som deltog. Men ligan kom snabbt att även omfatta lag från USA. Sedan dess har NHL varit världens främsta och mest prestigefyllda professionella ishockeyliga. Nu för tiden är de enskilda lagen sammansatta av spelare från världens alla hörn. Och många numera legendariska spelare så som Gordie Howe, Bobby Orr, Wayne Gretzy och Mario Lemieux har blivit hushållsnamn. Inte sällan kända även utanför kretsen av sportintresserade.

När säsongen 2017/18 inleds så markerar det den hundraförsta gången ligan arrangerar en spelsäsong. Intressant nog så markerar detta samtidigt den hundrade gången de enskilda lagen faktiskt har möjligheten att spela mot varandra. Därför pågår ett hundraårsfirande som har fördelats mellan två säsonger. Under säsongen kommer trettioen lag att delta i totalt sett åttiotvå matcher. De segrande lagen får chansen att lyfta Stanley Cup. Inför detta år så har ligan utökats med det nytillkomna laget Vegas Golden Knights. Detta är ett resultat av att NHL numera omfattar området runt Las Vegas. I sig är detta inte särskilt unikt då ligan sedan begynnelsen ständigt har expanderat med nya lag och områden.

Utöver några ändringar i schemat finns inga särskilda unika förväntningar inför säsongen. Många som redan har börjat spekulera prognostiserar att Pittsburgh Penguins kommer att prestera. Vilket inte är förvånande med tanke på deras framgångar senaste tiden. Lika så förväntas Nashville Predators åter igen ligga i täten. I riktig kontrast finner man däremot de låga förväntningarna på nykomlingarna från Las Vegas. Väldigt få ser något hopp för att Golden Knights ska segra. Därför blir de riktiga högoddsare. Men först när säsongen inleds under oktober 2017 så kommer vi att få definitiva svar. Med fler lag än någonsin kommer det hela definitivt bli intressant att följa.