Melodifestivalen 2021 Big Brother 2021 Basket Cykel E-sport Fotboll Friidrott: Inomhus-EM 2021 Ishockey Motorsport Politik Skid-VM 2021 Snooker Spelbolag Tennis Trav Övriga sporter Övriga odds Gamla odds Slots Casino

MLB odds – Få bästa oddsen på MLB

Vilka vinner MLB 2021?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
Los Angeles Dodgers4,504,50
New York Yankees7,006,50
San Diego Padres10,009,00
Chicago White Sox12,009,50
Atlanta Braves12,0010,00
New York Mets13,0010,00
Minnesota Twins21,0015,00
Oakland Athletics23,0019,00
Tampa Bay Rays26,0017,00
Toronto Blue Jays26,0017,00
Houston Astros26,0019,00
St Louis Cardinals26,0023,00
Cincinnati Reds34,0030,00
Washington Nationals36,0030,00
Chicago Cubs41,0034,00
Cleveland Indians41,0034,00
Philadelphia Phillies41,0034,00
Los Angeles Angels45,0040,00
Milwaukee Brewers51,0031,00
Boston Red Sox56,0051,00
Miami Marlins81,0051,00
San Francisco Giants101,0067,00
Arizona Diamondbacks101,0080,00
Seattle Mariners101,0080,00
Detroit Tigers101,0081,00
Kansas City Royals101,00100,00
Baltimore Orioles126,0081,00
Colorado Rockies126,0081,00
Texas Rangers151,00100,00
Pittsburgh Pirates251,00151,00

MLB

Redan 1903 grundades Major League Baseball (MLB). I dagsläget är det den främsta basebolligan i Amerikas Förenta Stater och Kanada. Som en sorts paraplyorganisation samlar den totalt sett trettio lag som varje säsong spelar hundrasextiotvå matcher. Fem av dessa lag får möjligheten att tävla om den prestigefyllda trofén i basebollmästerskapen World Series. I Major League Baseball möts professionella basebollspelare från samtliga amerikanska delstater. Trots att Kanada är delaktiga i så finns det endast ett kanadensiskt lag i ligan. Historiskt sett så har New York Yankees varit det lag som tagit flest vinster. Det har även gjort att laget och New York kommit att bli väldigt associerade med baseboll. Under dessa aktiva tid så har tagit tjugosju titlar.

Baseboll

Trots att sporten är välkänd så är den främst en nordamerikansk företeelse. Går man bakåt i tiden så finner man dess rötter i europeisk bollsport. Medan det finns likheter mellan baseboll och den brittiska sporten kricket så finns det inget som stödjer slutsatsen att baseboll utvecklades därifrån. Däremot delar de en gemensam historia. Begreppet baseboll har används så lång bak som 1700-talet men först fram mot 1800-talet utvecklades de regler som idag anses vara representativa och gemensamma. Två lag med nio spelare var är aktiva på planen. Eventuella reserver finns sittandes på en bänkn. Lagen agerar offensivt i tur och det är endast det offensiva laget som har möjligheten att ta poäng. Poäng uppnås genom att en spelare tar sig runt hela planen som representeras av olika baser. Det defensiva laget kan hindra detta med olika procedurer. Samma gäller det offensiva laget som kan förhindra motståndarna från att reservera poäng. Reglerna är omfattande och är svåra att förklara genomgående i korta ordalag.

Baseboll i det moderna Amerika

Mycket har hänt sedan de stora ligorna instiftades. Från att ha varit en segregerad sport är den nu avsevärt mycket mer inkluderande. Sporten har fått ett väldigt populärkulturellt genomslag. Mycket beror förmodligen på dess väldiga exponering genom amerikansk film. Inhemskt så är sporten även integrerad i skolorna och är ofta en del av idrottsverksamheten. Baseboll spelas även bland barn på amatörnivå i Little League. Populariteten är hög trots att den sjunkit sedan den mest populära perioden i mitten av 90-talet. De senaste tio åren har det på professionell nivå diskuteras den inverkan som prestationshöjande preparat har haft på sporten. Därför har det instiftats ett flertal regler som strävar efter att ytterligare begränsa användandet av dessa.

Precis som i de andra amerikanska ligorna (NFL, NHL, NBA, etc.) har Major League Baseball också ett slutspel.



Denna del ansvarar inte BraOdds.com för