Bandy Basket Cykel E-sport Fotboll Handboll Ishockey Motorsport Politik Snooker Spelbolag Trav Övriga sporter Övriga odds Gamla odds Slots Casino

Prix d'Amerique odds – Få bästa oddsen på Prix d'Amerique

Prix d'Amerique Odds

Prix d'Amérique räknas som världens största travlopp. Prix d'Amérique körs på Vincennesbanan i Frankrike strax utanför Paris den sista söndagen i januari varje år. Distansen är 2.700 m och startmetoden är det franska voltstartssystemet, vilket i korthet innebär att körsvennen själv väljer startspår. Prix d'Amérique kördes första gången 1920 och kom till för att hylla den amerikanska insatsen under första världskriget. Många franska stjärnor har vunnit Prix d'Amérique och några är Gélinotte, Roquépine, Bellino II och Ourasi. Den främsta franska hästen i Prix d'Amérique torde dock vara stoet Uranie, vilken segrade tre år i följd; 1926, 1927 och 1928. För sin överlägsenhet bestraffades Uranie 1929 med 50 meters tillägg och slutade 6a efter att inkommit som tvåa, men blev nedflyttad pga galopp över mål. 1930 deltog Uranie åter i Prix d'Amérique, men detta år belastad med ännu större tillägg, 75 meter, och slutade tvåa.

Björn Goop med Face Time Bourbon vann Prix d'Amerique 2020.

Vem vinner Prix d'Amerique 2021?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
Face Time Bourbon2,102,00
Davidson Du Pont5,505,50
Vitruvio11,0011,00
Excellent20,0015,00
Enino Du Pommereux20,0020,00
Hail Mary20,0020,00
Zacon Gio25,0015,00
Campo Bahia25,0025,00
Bahia Quesnot35,0030,00
Diable De Vauvert35,0035,00
Feliciano35,0035,00
Moni Viking35,0035,00
Delia Du Pommereux45,0035,00
Falcao De Laurma45,0045,00
Vivid Wise As50,0035,00
Attraversiamo50,0050,00
Who's Who60,0045,00
Chica De Joudes65,0050,00
Tony Gio75,0075,00
Handsome Brad80,0080,00
Fleche Du Yucca85,0075,00
Zarenne Fas100,0075,00
Carat Williams100,00100,00
Drole De Jet100,00100,00
Fakir Du Lorault100,00100,00
Feerie Wood100,00100,00
Looking Superb125,0035,00
Billie De Montfort150,00150,00
Eugenito Du Noyer170,00100,00
Erminig D'oliverie175,00100,00
Calle Crown175,00175,00

Prix d'Amerique 2021 - Plats 1-3



Denna del ansvarar inte BraOdds.com för