Riksdagsvalet 2018 Oscarsgalan 2019 Basket Blackjack Casinospel Fotboll Handboll Ishockey Motorsport Poker Politik Schack Spelbolag Tennis Trav Övriga sporter Övriga odds Gamla odds Casino

Sprint skid-VM 2019 Odds

Vem vinner herrarnas sprint vid skid-VM 2019?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
Johannes H. Klæbo1,741,70
Federico Pellegrino4,503,10
Sergey Ustiugov13,003,65
Any Other Skier21,0021,00
Petter Northug33,0033,00
Lucas Chanavat34,0025,00
Sindre Bjørnestad Skar39,0026,00
Alexander Bolshunov51,0026,00
Gleb Retivykh64,0041,00
Calle Halfvarsson67,0051,00
Ristomatti Hakola76,0067,00
Richard Jouve91,0041,00
Emil Iversen101,0013,00
Finn Hågen Krogh101,0040,00
Eirik Brandsdal101,00101,00
Karl Johan Westberg101,00101,00
Alex Harvey126,0091,00
Baptiste Gros126,00101,00
Simeon Hamilton176,00126,00
Oskar Svensson201,0068,00
Dominik Baldauf201,00201,00
Joni Maeki201,00201,00
Renaud Jay201,00201,00
Sondre Turvoll Fossli301,0050,00
Teodor Peterson301,00101,00
Martti Jylhä301,00201,00
Andrew Musgrave301,00301,00
Gjøran Tefre301,00301,00
Viktor Thorn301,00301,00
Len Väljas351,00351,00
Andrew Young451,00201,00
Sebastian Eisenlauer451,00451,00
Jovian Hediger501,00201,00
Maciej Starega501,00451,00
Hiroyuki Miyazawa501,00501,00
Karl-Johan Westberg501,00501,00
Nikita Kriukov501,00501,00

Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2019 och herrarnas sprint

Under 2017 års världsmästerskap så plockade Italiens Federico Pellegrino hem guldet. För många var detta en bekräftelse på hur sprint kan kännetecknas av helt oväntade utkomster. Även om han blev tätt följd av Sergej Ustiugov från Ryssland och Norges Johannes Høsflot Klæbo så var det likväl ett trendbrott gällande de nordligt och nordöstligt belägna ländernas vinsttrender. När det gäller skid-VM 2019 och herrarnas sprint så är torsdag 21:a februari ett viktigt datum, då några av världens allra bästa längdskidåkare kommer att göra upp.

Historiken bakom sprint är väldigt intressant, och sporten är faktiskt yngre än vad många tror. Det började bli en del av herrars skidåkning under senare halvan av 1990-talet. Till följd av enormt höga krav på åkarnas uthållighet och explosivitet är sprint en intensiv publikfavorit som ofta lockar mer åskådare än många andra grenar. Herrarnas sprint utspelar sig på populära Cross-Country Arena i Seefeld, vilket kommer att bjuda på fantastiska förutsättningar för åkarna att verkligen ge sitt bästa.

Även om sprint ursprungligen var en uppvisningsgren så har det sedan 2000-talet varit ett givet inslag inom professionell skidåkning. Tack vare det starka finska inflytandet i världen av skidsport så är det numera en given disciplin inom längdskidåkning. När 2019 års Världsmästerskap i nordisk skidsport äger rum är det med stora förväntningar och enorma förhoppningar. Men från vilket land man 2019 års vinnare tänkas komma? Något som gör det svårt att generalisera är att den tidigare skandinaviska dominansen i stor utsträckning har kommit att brytas. Oväntat nog så har Italien börjat säkra riktigt bra positioner i många av grenarna, och då de plockade hem guld under Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2017 så har många börjat överväga huruvida det inte är dags att rita om skidåkningskartan. Därför behöver vi hålla noggrann koll på utvecklingen inför de kommande världsmästerskapen.


>> KONTAKTA: INFO@BRAODDS.COM
<< TILLBAKA: STARTSIDAN

Asiatiska mästerskapet 2019 Odds
Fotbollsallsvenskan 2019 Odds
Eurovision 2019 Odds

bot_crop