Riksdagsvalet 2018 Basket Casinospel Cykel Fotboll Golf Handboll Ishockey Motorsport Poker Politik Schack Spelbolag Tennis Trav Övriga sporter Övriga odds Gamla odds Slots Casino

200 meter damer EM i friidrott 2018 Odds

Vem vinner 200 meter damer vid EM i friidrott 2018?

    Högsta
odds
Lägsta
odds
Dina Asher-Smith1,361,30
Exactly-1-Gb-Medal1,401,40
Asher-Smith-1St-And-Schippers-2Nd2,002,00
All-To-Run-Under-23-00-Seconds2,252,25
Exactly-2-Gb-Medals2,872,87
Dafne Schippers4,004,00
All-To-Run-Under-22-75-Seconds4,334,33
Schippers-1St-And-Asher-Smith-2Nd5,505,50
Kambundji-Or-Samuel-To-Win7,007,00
Asher-Smith-And-Schippers-Both-To-Run-Under-22-20-Seconds8,008,00
Both-Asher-Smith-And-Schippers-To-Fail-To-Win-Gold8,008,00
Ivet-Collio-Or-Samuel-To-Win9,009,00
Asher-Smith-To-Finish-Outside-Top-311,0011,00
Dobbin-Or-Williams-To-Win19,0019,00
No-Gb-Medal21,0021,00
Jamile Samuel23,0015,00
Mujinga Kambundji26,0019,00
Muller-Or-Dobbin-To-Win26,0026,00
Ivet Lalova-Collio34,0026,00
European-Record-To-Be-Broken34,0034,00
Beth Dobbin41,0041,00
European-Record-To-Be-Broken--21-63-51,0051,00
Gb-To-Win-Gold-And-Silver51,0051,00
Beth-Dobbin--Jodie-Williams67,0067,00
Dina-Asher-Smith-To-Break-European-Record67,0067,00
Bianca Williams81,0041,00
Asher-Smith-And-Schippers-Both-To-Finish-Outside-Top-381,0081,00
World-Record-To-Be-Broken81,0081,00
Laura Muller101,00101,00
Dina-Asher-Smith-To-Break-World-Record126,00126,00
Laura-Muller126,00126,00
Gb-To-Win-Gold--Silver-And-Bronze251,00251,00

Distansen 200 meter är en av de korta slätlöpardistanserna som sker på en friidrottstävling. Den allra första kvinnan som sprang under 22 sekunder var Marita Koch, från Östtyskland och det 1979.  Ett världsrekord på 21,34 togs av amerikanskan Florence Griffith-Joyner under OS i Seoul 1988. Svenskt rekord innehas av Linda Haglund, på tiden 22.82.

Följ resultatet på tv

Om det är så att du vill hålla koll på denna gren, eller se hela EM så kan du göra det på tv. SVT har fått rättigheterna att sända hela EM. Tävlingarna kommer att ske mellan den 7:e och 12:e augusti och hålls i Berlin. Du kan även åka till Tyskland för att se dem på nära håll!

Vem var Linda Haglund?

Linda Haglund som innehar rekord både på 100 meter och 200 meter var en kvinna som tog många guldmedaljer i dessa grenar. Hon föddes i Stockholm 1956 och avled 2015. Haglund vann sju SM-guld på 100 meter och fem SM-guld på 200 meter. Hennes personliga rekord på 100 meter (11,16 sekunder) och 200 meter (22,82 sekunder) är det som är de gällande svenska rekorden än idag.

Vem vinner 200 meter i Berlin?

Vem som kommer att kamma hem denna medalj är inte säkert att veta, men det är ofta nationaliteter som USA, Afrika och Asien som ligger i topp när det kommer till rekordtider inom denna gren. Dock finns det flera från Europa som även de haft bra tider på denna gren. Det har ännu inte tagits ut några svenskor att genomföra denna gren under EM i Berlin.